Pipelife Norge tar nye steg mot klimanøytral transport. Nå går transporten fra fabrikken på Stathelle til landets grossister primært basert på biogass – samtidig som stadig flere av leveransene til anleggsplasser og kunder i nærområdet skjer med elektriske lastebiler «ladet med solenergi».
— Vi har et tydelig mål om å redusere fotavtrykket i forbindelse med all transport inn og ut av fabrikkene våre.
Det sier Stian Thorsen, som er Supply Chain Manager i Pipelife Norge.
— Ved å kombinere biogass på langtransport med elektriske trailere på nær- og mellomtransport, tar vi konkrete og målbare steg i riktig retning.
Tidligere har Pipelife brukt biogass i lokal varetransport fra fabrikken i Stathelle, men i 2024 flyttet vi langtransport til grossistkunder over på modulvogntog drevet av biogass. Dette reduserer klimagassutslippene betraktelig.
— Biogass er et realistisk og virkningsfullt alternativ her og nå, sier Stian.
— Når vi vet at disse tunge kjøretøyene tilbakelegger mange tusen kilometer årlig, har dette effekt.
Pipelife har også høstet verdifulle erfaringer med elektriske semitrailere fra transportpartneren Arne Thorsen Spedisjon. El-traileren brukes i dag til utslippsfrie leveranser til nærliggende anleggsplasser – og nå også til anlegg og grossister i Oslo-området.
— Med bedre oversikt over ladeinfrastrukturen og god logistikkplanlegging, ser vi at el-traileren fungerer godt også på mellomdistanse, forklarer Stian.
— Det er utrolig gøy å vite at vi kan levere varene våre med elektrisk trailer – «ladet rett fra sola».
Pipelifes transportpartner Arne Thorsen Spedisjon har nemlig investert i et solcelleanlegg som i praksis gjør dem selvforsynte med strøm.
— Vi ser at stadig flere kunder etterspør utslippsfrie leveranser, og vi ønsker å være i forkant av denne utviklingen, sier daglig leder Espen Andreassen.
— Med elektrisk fremdrift og solenergi tar vi viktige skritt mot mer bærekraftig logistikk.
Stian Thorsen
Selv om Pipelife og våre samarbeidspartnere tar ansvar for egne utslipp, peker Stian på at det fortsatt gjenstår mye arbeid med lade- og fyllestasjoner for grønn tungtransport.
— Infrastrukturen i Norge er rett og slett ikke god nok ennå, røper han.
— Vi håper at satsingen vår også kan bidra til å legge press på myndighetene for raskere utvikling. Vi velger biogass og el der det er mulig – men det krever at flere gjør det samme, og at myndighetene legger til rette.
Pipelife har klare ambisjoner om å bli en bransjeleder innen grønn logistikk.
Det handler i stor grad om å finne den mest bærekraftige veien fram til kunde – med så korte avstander som mulig, sett i kombinasjon med biogass og elektrisk fremdrift på biler som tar store volumer.
— Dette er en begynnelse. Vi jobber kontinuerlig med å gjøre verdikjeden vår så bærekraftig som mulig – og transport er et av de områdene med stort potensial for utslippskutt, avslutter Stian.